Klíšťata, komáři a jiný obtížný hmyz, který baží po naší krvi, rozhodně nepatří k domácím zvířátkům, které bychom chtěli chovat. Jak se před nimi ale účinně bránit? A existuje vůbec účinná obrana? Vrchol aktivity klíšťat bývá mezi květnem a srpnem, přičemž samozřejmě vždy závisí na aktuálních klimatických podmínkách. Svědčí jim zejména vlhko a teplo, nejčastěji se tedy s nimi potkáte na loukách a v lese.
Jaké nemoci nám od klíštěte hrozí
V případě kousnutí klíštěte se člověk vystavuje dvou nebezpečným komplikacím – lymeské borelióze a klíšťové encefalitidě. Obě tyto nemoci mohou vést k zásadnímu poškození zdraví. Jen v loňském roce bylo hlášeno takřka 600 nových případů nakažení klíšťovou encefalitidou, lymeskou boreliózou pak onemocnělo takřka 4144 obyvatel.
Jak se proti klíšťatům bránit

Pokud víte, že vyrážíte do přírody, měli byste se na možný výskyt klíšťat předem připravit. Je třeba se zejména vhodně obléknout – doporučuje se mít světlý oblek z hladké látky. Naopak nevhodný je tmavé oblečení z látky s vlasem. Samozřejmostí a zároveň nutností by mělo být použití vhodné repelentu, který aplikujte na oblečení zejména na spodní část těla (od kolen níže). V terénu, o němž víte, že je v něm výskyt klíšťat enormní, si v žádném případě nesedejte na zem a to ani za předpokladu, že použijete deku či oblečení jako podložku. Při chůzi se občas prohlédněte, zejména spodní část těla (proto je vhodné světlé oblečení, na kterém jsou klíšťata lépe vidět). Jako vhodná prevence jsou samozřejmě očkování proti klíšťové encefalitidě, které vás však neochrání před boreliózou. Můžete si také pořídit repelentní náramek proti komárům a klíšťatům. K těm účinnějším patří ty, které obsahují repelentní složku DEET (v prodeji například v eshopu: http://www.eko-produkty.cz)
Jak bezpečně odstranit klíště
Po návratu z procházky či výletu je samozřejmě nutné se pořádně prohlédnout. Pokud na těle najdete přisáté klíště, pak je nutné jej co nejrychleji odstranit. Čím déle je klíště přichycené, tím více se zvyšuje u klíštěte sekrece slin, přičemž může dojít k replikaci viru obsaženého ve slinných žlázách.
Jak postupovat při odstraňování klíštěte:
První varianta vyjmutí se speciální kartou:
- nepoužívejte žádné masti ani oleje, kterým zvyšujete riziko, že klíště vyvrhne obsah střev do rány a zvýší se tím pravděpodobnost přenosu nákazy.
- klíště ani rukou, ani pinzetou nemačkejte. Použijte speciální kartu se zářezy, kterou klíště podeberte a bezpečně vytáhněte.
- postižené místo poté vydesinfikujte
Jak lehké je odstranění klíštěte pomocí speciální karty se můžete podívat na tomto Youtube videu.
Druhá varianta vyjmutí bez speciální karty: Pokud speciální kartu na vyjmutí nemáte, můžete postupovat druhým způsobem.
- použijte vatovou štětičku (tzv. „uchošťour“) nebo sirku a klíště jednoduše vyviklejte. V žádném případě klíštětem netočte!
- postižené místo poté vydesinfikujte
Jak postupovat po vyjmutí klíštěte
Po vyjmutí klíštěte ránu zkontrolujte. Pokud se vám nepodaří klíště vyndat i s kusadly, nepanikařte. Ze samotných kusadel již přenos infekce nehrozí a tělo si s nimi poradí stejně, jako např. s třískou, takže se vydrolí či vyhnisají. Ranku je třeba vydesinfikovat a pravidelně sledovat, aby nedošlo k zanícení. V průběhu prvních dnů až týdnů pozorujte okolí, kde bylo klíště přisáté. Pokud zpozorujete zarudlý kruh, jenž může mít bílý střed (nemusí být ale vždy), pak určitě neváhejte a okamžitě vyhledejte lékaře. Jde o první příznaky boreliózy, kterou však lze bezpečně vyléčit antibiotiky. Musí se však přijít včas.