Zahraniční dovolená je určitě příjemná věc, stačí ale jedna nemoc a může se ale proměnit v noční můru. Onemocnět na dovolené je už samo o sobě k vzteku, pokud se to navíc stane v cizině, je to už pěkně zapeklitá věc, která vás může stát nemalé peníze.
Pokud tedy cestujete do zahraničí, pak nesmíte zapomenout na to nejdůležitější – sjednat si připojištění. Sice by vám v zemích Evropské unie měla teoreticky stačit standardní kartička pojišťovny, ale bohužel nestačí. Jiný kraj, je to totiž také jiný mrav a doktoři v cizině často chtějí platbu v hotovosti. Našim pojišťovnám zkrátka nedůvěřují.

Zejména v jižnějších zemích se často setkáte s tím, že lékař požaduje proplacení ošetření přímo „ na ruku“. Zdravotní pojišťovna vám sice doma částku proplatí, ale pouze do výše, kterou byste zaplatili u nás. A to ve většině případů nepokrývá celou částku, kterou jste ve skutečnosti v zahraničí za ošetření zaplatili.
Naše běžné pojištění navíc kryje pouze náklady za ošetření v rámci veřejného zdravotnictví. Soukromého lékaře si zaplatíte ze svého. Už proto rozhodně neváhejte a cestovní pojištění si sjednejte.
Jak si sjednat zdravotní pojištění do zahraničí? Nehleďte jen na cenu
Při sjednávání zdravotního pojištění do zahraničí by cena měla být až na druhém místě. V poměru ušetřených peněz a nepříjemností v případě onemocnění nebo dokonce úrazu je to skutečně nepodstatná věc.
Měli byste se zaměřit především na to, co vše nabízená pojistka kryje. Důležitým faktorem pro sjednání pojištění by také měla být asistenční služba, zejména zda-li pojišťovna má v dané zemi česky mluvící asistenci. Málokdo totiž umí cizí jazyk tak, aby se domluvil odborně s lékařem. Potíže mohou nastat zejména tehdy, když lékař i přes sjednané pojištění požaduje platbu v hotovosti. Pak se vám česky mluvící asistence mnohonásobně vyplatí.