Informace, rady i tipy na dovolenou a výlety
Search
Close this search box.
Recenze
Krásy hradů a zámků
Facebook
Twitter

Češi milují exotiku a potápění se rozhodně nevyhýbají. Bez pojištění se může dovolená změnit v horor

Dovolenou v cizině si dokáže odepřít jen málokdo, ale poněkud překvapivě se stále více Čechů vydává za exotikou. V zahraničí se přitom nebráníme ani adrenalinovým aktivitám a potápění jsme přijali za takřka národní sport.

K nejnavštěvovanějším „potápěčským“ destinacím dlouhodobě patří Egypt a Spojené arabské emiráty. Výjimkou však nejsou ani vyhlášené lokality v jihovýchodní Asii a pobřežní oblasti karibských ostrovních států. Pokud se v nejbližší době za dobrodružstvím chystáte i vy, nezapomeňte se pojistit. Fakt, že zdomácnělo, potápění nijak neubírá na riziku.

Zajet si v zimě k moři zní jako skvělý nápad. Podobného názoru razí desítky tisíc českých turistů. Za potápěním jich každoročně vycestuje téměř padesát tisíc a každý desátý míří do vzdálenější exotické destinace. Kromě výše zmíněných jsou v kurzu také Maledivy, Thajsko a Mexiko. Statisticky jsou však nejoblíbenější právě Egypt a Spojené arabské emiráty, a to především mezi začátečníky a středně pokročilými potápěči. Obě země nabízí příhodné podmínky pro potápění v malých hloubkách. Na své si samozřejmě přijdou i zkušení sportovci, kteří se chtějí potápět v hloubce nad 40m.

Kdy se potápěč nejčastěji zraní? Nejrizikovější je vynořování

Podle statistik si potápění vyzkouší každý pátý aktivní cestovatel. Naprostá většina si ponor užije ve zdraví, nicméně ne každý potápěč striktně dodržuje zásady bezpečnosti. Někdy sehraje roli nepozornost, jindy nešťastná náhoda. K úrazům většinou dochází při vynořování a obvykle jde o poranění hlavy. Stačí, když si dotyčný nevšimne, že se nad ním nachází člun.

Velmi nepříjemné jsou také komplikace související s hydrostatickým tlakem – poranění středního ucha či stlačení plic. Potápěči se také potýkají se zraněním o korály a prochlazením.

A proč byste měli vnímat pojištění pro potápěče do zahraničí jako naprostou samozřejmost? Léčba komplikovanějších zranění bývá velmi drahá a může se vyšplhat až na stovky tisíc korun. Typickým příkladem je onemocnění z dekomprese, kdy je nezbytné pacienta umístit do hyperbarické komory.

Pozn. Tento článek je komerční.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *